Odkryj magię sceny – teatry i amfiteatry województwa opolskiego i kraju ołomunieckiego

Zapraszamy Was do świata sztuki i kultury! Poznajcie niezwykłe teatry i amfiteatry województwa opolskiego oraz kraju ołomunieckiego – miejsca pełne historii, magii sceny i artystycznych emocji. Wybierzcie się na spektakl, koncert lub po prostu odwiedźcie te wyjątkowe budynki, by podziwiać ich architekturę.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Powstał jako Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, po czym po trzech latach przemianowany został na Scenę Opolską, a w końcu Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego. Mieści się w budynku powstałym w 1975 roku. Teatr posiada cztery sceny, w tym największą na 560 miejsc. Co roku organizuje prestiżowy festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”, prezentujący najlepsze inscenizacje klasycznych polskich  dramatów.

Teatr Morawski w Ołomuńcu

Zachwycające spektakle baletowe, dramatyczne i muzyczne odbywają się w historycznym budynku teatru, położonym w samym sercu miasta na Rynku Górnym. Wśród wybitnych artystów występują tu m.in. światowej sławy tancerze, a repertuar łączy klasykę z nowoczesnością. Latem teatr wychodzi na ulice, organizując plenerowe spektakle.

Miejski Teatr Prostějov / Dom Narodowy

Secesyjne arcydzieło architektoniczne. Budynek został zaprojektowany przez Jana Kotěrę i ozdobiony dziełami wybitnych artystów, takich jak malarze Jan Preisler i František Kysela czy rzeźbiarze Stanislav Sucharda i Bohumil Kafka. Teatr mieści się w zabytkowym Domu Narodowym, który poza sceną teatralną oferuje również stylową kawiarnię i restaurację, gdzie można poczuć atmosferę minionych epok.

Amfiteatr na Górze św. Anny

Położony w sercu Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny, ten wyjątkowy obiekt powstał w latach 30. XX wieku na miejscu dawnego kamieniołomu wapienia. Jego trybuny mieścił  aż 7 000 miejsc siedzących, a dodatkowe platformy pozwalały na obecność kilkunastu tysięcy widzów. Choć pierwotnie miał być miejscem nazistowskich wieców, dziś służy koncertom i uroczystościom. W jego podziemiach skrywa się labirynt tuneli, który stał się domem dla nietoperzy.

Teatr Šumperk

Historia tego budynku jest pełna dramatycznych zwrotów akcji. Wzniesiony na początku XX wieku przez wiedeńskiego architekta Georga Bergera, miał symbolizować niemiecką tożsamość kulturową w regionie. Jednak w 1994 roku teatr padł ofiarą pożaru, który doszczętnie zniszczył jego wnętrza. Po gruntownej renowacji w 2000 roku znów stał się ważnym ośrodkiem teatralnym, oferującym szeroki repertuar – od klasyki po współczesne sztuki.

Amfiteatr w Opolu – Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

Symbol polskiej muzyki rozrywkowej i Stolicy Polskiej Piosenki! Amfiteatr powstał w latach 60. XX wieku, a jego charakterystyczna bryła w kształcie liścia figowca stała się ikoną Opola. To tu odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, jeden z najstarszych europejskich festiwali muzycznych. Na jego scenie debiutowali najwięksi artyści, a w Muzeum Polskiej Piosenki można poznać bogatą historię polskiej sceny muzycznej.

Divadlo na Šantovce – Ołomuniec

To nowoczesny teatr, który przyciąga znane czeskie gwiazdy oraz najlepsze teatry z Pragi. Szczególnie popularne są tu niedzielne spektakle dla dzieci, które łączą teatr z warsztatami plastycznymi, muzycznymi, a nawet kulinarnymi! Znajduje się na najwyższym piętrze centrum rozrywkowego, tuż obok kina, co sprawia, że można tu spędzić całe popołudnie w świecie kultury.