Zdjęcie przedstawiające charakter wydarzenia

Szlachta i kapłaństwo

Krypta katedrály sv. Václava -

29.05.2026 01:00 - 13.09.2026 12:00

Już od wczesnego średniowiecza przy kościołach katedralnych tworzyły się chóry duchownych – kanoników, których zadaniem było zapewnienie ciągłości modlitw w chórach katedralnych, dbanie o uroczystą formę nabożeństw oraz wspieranie biskupa w zarządzaniu diecezją. Rolę tę wkrótce przejęła kapituła ołomuniecka, jedna z najstarszych instytucji kościelnych na Morawach. Powstała ona prawdopodobnie bezpośrednio po restauracji biskupstwa morawskiego w 1063 roku, ale jej prawdziwie udokumentowane początki wiążą się z osobą biskupa Henryka Zdika i przeniesieniem siedziby biskupiej i kapituły w 1141 roku do nowo wybudowanego kościoła św. Wacława. Celem Zdika była zreformowana kapituła dwunastu kanoników, którzy, niczym dwunastu apostołów Chrystusa, mieli praktykować vita communis, czyli życie wspólne. Ideał ten nie przetrwał jednak czasów założyciela. Za biskupa Roberta kapituła uzyskała również prawo swobodnego wyboru biskupa, co po raz ostatni (choć w ograniczonej formie) uczyniła w 1916 roku. Jako niezależna instytucja, kapituła działała według własnego statutu, tzw. statutu, opartego na regulaminie kapituły generalnej, ale wielokrotnie nowelizowanego i uzupełnianego na przestrzeni dziejów. Statuty były również uważane za wewnętrzną sprawę kapituły i jako takie były ściśle strzeżone. Prawo do ich znajomości mieli jedynie kanonicy. Informacje o wystawie: WYSTAWA: Szlachta i kapłaństwo. 200 lat od ustanowienia szlacheckiej wyłączności kanoników Metropolii Ołomunieckiej MIEJSCE: krypta św. Wacława TERMIN: 29.05.2026 – 13.09.2026 AUTORZY I KURATORZY: Jitka Jonová, Helena Zápalková PRZYGOTOWANIE RESTAURACJI: Ondřej Žák PROJEKT GRAFICZNY: Martin Fišr WSPÓŁPRACA TECHNICZNA: Antonín Kučera Od końca XVII wieku kanonicy ołomunieccy byli niemal wyłącznie członkami szlachty, mimo że inkolacja, czyli przynależność do szlachty ziemskiej, pojawiła się po raz pierwszy w statutach zatwierdzonych przez Marię Teresę w 1772 roku. Chociaż byli księżmi, sami kanonicy również występowali przede wszystkim jako członkowie szlachty w swoich przysięgach: sub fide nobili et sacerdotali (jako szlachcic i ksiądz). Chociaż wymóg szlacheckiego pochodzenia został stopniowo zniesiony w większości kapituł od końca XVIII wieku, w Ołomuńcu wyłączność szlachecka (bez inkolatu) została zapisana dopiero w statutach kapitulnych zatwierdzonych przez arcybiskupa ołomunieckiego, arcyksięcia i kardynała Rudolfa Jana w 1826 roku. Warunek ten został jedynie częściowo złagodzony dekretem z 1880 roku, a ostatecznie dopiero po 1918 roku. Niezależnie od tego, czy kanonicy ołomunieccy byli szlachcicami z urodzenia, czy ich szlachectwo przejawiało się przede wszystkim w działalności duchowej – czy też w obu tych sferach – stanowili oni ważną część funkcjonowania diecezji i katedry. Często należeli do najhojniejszych darczyńców, ale także znaczących animatorów życia kulturalnego, społecznego i narodowego. Wystawa, zorganizowana w rocznicę wydania statutów kapituły ustanawiających wyłączność szlachecką, upamiętnia wybrane osobistości z szeregów kanoników ołomunieckich XIX i pierwszej połowy XX wieku, przede wszystkim poprzez dzieła sztuki i rzemiosła o charakterze liturgicznym ze zbiorów katedry św. Wacława. Wystawę organizuje Parafia Rzymskokatolicka św. Wacława w Ołomuńcu we współpracy z Wydziałem Teologicznym im. Cyryla i Metodego Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu oraz Muzeum Sztuki w Ołomuńcu.